Kawa, kawusia, kawunia. Królowa Arabica.

“Podobno lekarze są napędzani kofeiną, programisci zamieniają kawę w kod, a technicy laboratoryjni rodzą się z kubkiem kawy w dłoni. Najlepsze randki to te przy kawie. Przy kawie się otwieramy, zawieramy przyjaźnie, zwierzamy i planujemy podbój świata. Kawa to magiczny napój, który zdanie “zostaw mnie w spokoju albo giń” zmienia w “dzień dobry, jak się masz?”, który wprawia w świetny nastrój, nadaje smak i rytm o poranku.”

 Informacje o kawie są co najmniej sprzeczne.

Wynika to z faktu, że jej dobroczynne właściwości zależą ściśle od ilości spożywanej kofeiny, która nie powinna przekraczać ok.350 mg dziennie, a także od jakości, ponieważ korzyści płyną wyłącznie z kawy świeżo zmielonej oraz odpowiednio prażonej.

Rozpatrując szkodliwy wpływ kawy na zdrowie myślimy przede wszystkim o zawartości wolnych rodników, których najmniej występuje w kawach ziarnistych średnio palonych.

Kawy rozpuszczalne natomiast to niestety zbyt wiele szkód dla organizmu. Spalone ziarno i przetworzone do kawy rozpuszczalnej daje rodnikową eksplozję.

Która lepsza. ARABICA czy ROBUSTA.

“Obie wywodzą się z Afryki. Jedna łagodna i delikatna, druga ostra i nieprzyjemna. Arabica jest bardziej wymagająca w uprawie, ale też jest szlachetniejszą odmianą, dlatego tylko ona ma wstęp na wszelkiego rodzaju konkursy jakościowe czy mistrzowskie baristów i roasterów”

Wybór pada zatem na Arabicę, świeżo paloną i bezpośrednio przed parzeniem zmieloną. Ponieważ kawa kawie nierówna.

Warto zaopatrywać się w małych palarniach.

Większość z nich, sprowadza zielone ziarno od zaufanych brokerów lub bezpośrednio z plantacji.

Palarnie ściśle przestrzegają warunków i czasu wypalania ziaren. Spalone na czarno ziarna kawy rzeczywiście są mocniejsze w smaku. Podobnie jak spalony obiad. Ciemniej palona  kawa jest subiektywnie mocniejsza, kawa palona jasno i średnio jest słodsza.

“Jasne i średnie palenie można porównać do steków od medium rare do well done. Bardzo ciemne palenie to już nawet nie well done, to spalona podeszwa.”

I gigantyczne rakotwórcze działanie.

“Być może dotychczas nie zwracałeś na takie niuanse uwagi ale to nic, ponieważ dobrym sensorykiem może być każdy ze zdrowym narządem powonienia. Odkrycie całej palety aromatów w kawie a także herbacie, piwie czy winie jest w zasięgu każdego.”

Inwestycja w młynek do kawy to dobry albo bardzo dobry pomysł. To pierwsza potrzeba każdego kawosza ale też osoby dbającej o zdrowie. Młynek do kawy jest tak ważny jak korkociąg do wina.

Kawa jest produktem który wietrzeje bardzo szybko, a najpiękniejsze aromaty pojawiają  się tylko tuż po mieleniu i nigdy więcej nie wracają. Kawa mielona z upływem czasu traci dużo walorów nawet jeśli została uprzednio szczelnie zapakowana.

Mielenie kawy na zapas to jeden z głównych grzechów Baristy.

Okazuje się, że filiżanka dobrej i prawidłowo zaparzonej kawy to prawdziwa bomba odmładzających antyoksydantów np. kwasu chlorogenowego.

Ale!

  • unikaj tanich, wysoko przetworzonych i rozpuszczalnych (w tym kaw 3 w 1)
  • nie przesadzaj z ilością! wystarczy wypijać 1-2 filiżanki dziennie

Ciekawostka :-)

Właściwości antyoksydacyjne posiada również kawa Kopi Luwak – najdroższa kawa świata, pochodząca z odchodów Łaskuna Muzanga.

To sympatyczne zwierzątko, które selektywnie wybiera i zjada najlepsze ziarna kawy, które potem wydala w postaci lekko nadtrawionej.

Filiżanka kawy oczyszczonych „wydalin” Łaskuna kosztuje majątek.

Ta przyjemność być może jeszcze przede mną.

Ponad to :

Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju licznych chorób – począwszy od nowotworu jelita grubego, poprzez choroby wątroby, cukrzycę, na chorobach układu krążenia skończywszy. We właściwej dawce.

Pomaga uporać się ze zbędnymi kilogramami – tłumi uczucie głodu, stymuluje przemianę materii, wspomaga walkę z cellulitem

poprawia nastrój

fusy z kawy można wykorzystać  w formie peelingu– stosowane zewnętrznie działają jako najlepszy peeling świata oraz jako „opatrunek” leczniczy swędzące ukąszenia owadów.

Wniosek : kawa bardzo ale to bardzo kawie nierówna.

?Aga to ja?

https://dr-aga.pl/koreanska-cera-wloskie-podejscie-%f0%9f%8e%81nie-ostrzykuj-sie-cz-2/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwadzieścia − 19 =

Do góry strony
%d bloggers like this: