Woda strukturalna, nawadnianie


 Funkcje wody można punktować bez końca.  Stanowi materiał budulcowy wszystkich tkanek i komórek. Komórki mózgowe np.zawierają ok. 85% wody , a mięśniowe ok. 75%. Krew to ok. 82%,  a kości ok. 25%.  Średnio , ciało dorosłego człowieka to ok. 70% , a noworodka ponad 80%. Woda bierze udział w procesie regulacji temperatury ciała , jest doskonałym rozpuszczalnikiem dla wielu składników,  stanowi środowisko dla procesów życiowych,  jest potrzebna do prawidłowego przebiegu  trawienia i jest niezbędna w odtruwaniu  czyli usuwania szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn.

Oczyszcza -tonizuje – dotlenia – odkwasza

Wiekszość z nas posiada wystarczającą wiedzę w temacie ilości jaką należy wypijać w ciagu dnia. Problem w tym , że uczucie pragnienia pojawia się z opóźnieniem tzn. dopiero przy 2% -towym odwodnieniu.

Lepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której nasz organizm zaczyna się sam o nią upominać. Ponieważ skutki deficytu wody są poważne. Czujemy się gorzej, pojawia się zmęczenie, zaburzenia koncentracji, zawroty i bóle głowy.

Zwiększa się lepkość krwi, serce pracuje z większym wysiłkiem. Do tego dochodzi obniżenie sprawności fizycznej o ok. 20- 30%, zakwaszenie organizmu i problemy trawienne.

Prawidłowe spożywanie wody to ok. 30 ml/kg masy ciała.

Dobrze, kiedy łączymy wodę przefiltrowaną ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Pomaga to w  utrzymaniu prawidłowego ph organizmu- izohydrii.

Warto pamiętać o tym, że czarna herbata i kawa przynoszą straty w nawodnieniu i to całkiem konkretne, bo na szklankę wypitej herbaty przypada strata jednej szklanki wody, w przypadku kawy są to aż dwie szklanki.

Możesz samodzielnie kontrolować swoje nawodnienie, obserwując swój mocz. Jasnosłomkowy kolor oznacza, że pijesz ile trzeba.

Jeśli jest bezbarwny, przezroczysty : pijesz za dużo, a jeśli ciemnożółty, bursztynowy lub pomarańczowy : pijesz za mało .

Pij, szczególnie kiedy mamy lato w pełni, a do tego jesteś aktywny/a fizycznie. Właściwie nawodnione ciało, odwdzięczy się nie tylko dobrym samopoczuciem ale również jedrną skórą, promiennym wyglądem,  zmniejszeniem obrzęków,  w tym również tych, których najbardziej nie lubimy czyli  pod oczami. No i wzrostem mocy.

Zatem :

rano na czczo 1-2 szklanki wody z cytryną, może być wzbogacona odwarem imbirowym, miodem i spożywają na ciepło.

Nie ma przymusu. Jeśli robi Ci się niedobrze na samą myśl o szklance czystej wody , bądź kreatywny. Fajnie sprawdzają się dodatki w postaci olejków jadalnych. Lemoniada lawendowa albo z gorzkiej pomarańczy z przyprawami do smaku to smakowe mistrzostwo świata.

Każdy z olejków ma dodatkowe działanie lecznicze lub profilaktyczne. Można przy okazji stworzyć mieszanki roztworów do aromaterapii, przelać do pojemnika z atomizerem i rozpylać w powietrzu na lepszy sen albo pobudzenie jak kto woli. Olejki jadalne powinny być naprawdę wysokiej jakości , certyfikowane. Francuscy farmaceuci polecają te oznaczone H.E.B.B.

I tak codziennie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × jeden =